Patate me pana ne furreFeatured

Category: 
Super easy
Cheap

Ingredients

For 4 Person(s)

Patate ne furre

  • 4 patate te medha
  • 500 ml pana per kuzhine
  • 100 gr djath parmixhano te grire
  • gjalp
  • kripe
  • piper

Patate me pana ne furre Directions

  1. Qerojme dhe lajme nen uje te rrjedhshem patatet duke i prere ne feta shume te holla me ndihmen e nje thike apo te nje qeruese patatesh. I vendosim ne nje ene te thelle duke i shtuar edhe panen e kuzhines te lengshme dhe i perziejme mire derisa te gjitha fetat e patateve “te jene veshur” ne pana.
  2. Lyejme me gjalp nje tave te rrumbullaket qelqi (ose katrore) dhe formojme me patatet 4 shtresa, i sperkasim me kripe, piper dhe djath parmixhano, shtojme kater shtresa te tjera patatesh dhe keshtu me rradhe derisa te gjithe perberesit te kene perfunduar. Se fundi, e sperkasim siperfaqen me djathin parmixhano te mbetur.
  3. I pjekim ne furre te parangrohur ne 175 grade celcius per rreth 1 ore e gjysme derisa patatet te jene zbutur dhe te kene marre nje ngjyre te arte ne siperfaqe.
  4. Ju befte mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top