Torte me CokollateFeatured

Category: 
Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Perberesit per bazen

 • 2 Filxhan Sheqer i bardhe koker
 • 1.75 Filxhan Miell 00
 • 0.75 Filxhan Kakao
 • 1.5 luge Sode
 • 1.5 luge Maja
 • 1 luge kafeje Kripe
 • 2 kokrra Veze
 • 1 Filxhan Qumesht
 • 0.5 filxhan Vaj Luledielli
 • 2 luge kafeje Ekstrakt vanilje
 • 1 filxhan Uje i valuar
 • 300 gr Cokollate
 • 250 ml Pana per embelsira

Torte me Cokollate Directions

 1. Filloni duke ngrohur sobën në 175 gradë Celsius. Lyeni me gjalp dhe miell nje tepsi me diametër 22 cm.
 2. Në një tasë të madh, bashkoni sheqerin, miellin, kakaon, soden, majanë dhe kripën.
 3. Shtoni vezët, qumështinin , vajin dhe vaniljen, rihini për dy minuta me shpejtësi mesatare në mikser dore. Në fund shto edhe ujin e valuar.
 4. Mund të të duket sikur është shumë i hollë, por është kështu që duhet të jetë në mënyrë që të rezultojë i butë.
 5. Piqe për 30 deri në 35 minuta në sobën e ngrohur më përpara, përpara se ta heqesh nga soba, testoje nëse është pjekur me një kunje dhëmbësh ose me majën e një thike.
 6. Pasi ta keni hequr nga soba, lereni të pushojë për 10 minuta, më pas hiqeni dhe lereni ne pjatancën që do të serviret.
 7. Ndërkohë që torta ftohet në temperaturën e ambjentit, përgatisim ganashën e cokollatës.
 8. Marrim 300 gr cokollatë për ëmbëlsira dhe e presim në copa të vogla. Në një tenxhere, vendosim për të zjerë panën për ëmbëlsira. Kur shohim që pana është ngrohur hedhim cokollatën dhe e përzjejmë në mënyrë që të na shkrihet më shpejt dhe në mënyrë të një trajtëshme. I hedhim dhe pak gjalp për ti dhënë shkëlqim salcës tonë të cokollatës.
 9. Pasi të jetë gati salsa e cokollatës, e hedhim sipër tortës, duke patur kujdes të mbullojë të gjithë sipërfaqen e saj.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top