Torte 7 vazot me agrumeFeatured

Category: 

Nese nuk doni te hiqni dore nga kenaqesia qe te fal pergatija dhe shijimi i nje torte ne shtepi, me nje shije te fresket dhe te bute, duhet  absolutisht te provoni torten 7 vazot me agrume. Nje torte e thjeshte dhe e shpejt per tu pergatitur, edhe per ata qe jane ne hapat e pare ne kuzhine. Nuk duhet te kemi nje peshore kuzhine ose te analizojme ne gramature te gjithe ingredientet: per kete torte njesia matese eshte vazoja e Kosit 125 gr. Ideale nese doni te pergatisni nje torte te shpejte ose te gatuani me femijet e tu.

Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 4 Person(s)

Torte 7 Vazot me Agrume

 • 125 gr Kos
 • 1 vazo Miell Patatesh
 • 16 gr Maja ne pluhur
 • 1 aq sa duhet Kripe
 • 2 vazo Sheqer
 • 1 vazo Vaj luledielli
 • 1 koker Lekuren e nje Limoni
 • 2 vazo Miell 00
 • 4 kokrra Veze 3 te plota + 1 e verdhe
 • 1 Koker Lekuren e nje Portokalli

Torte 7 vazot me agrume Directions

 1. Per te pergatitur torten 7 Vazot me agrume eshte e nevojshme ne rradhe te pare te ndajme te verdhat e vezeve nga te bardhat.

 2. Keto i rrahim me shqerin, duke u ndihmuar me nje mikser elektrik.
  I shtojme mases se pergatitur Kosin dhe vajin e lulediellit.
  Vazhdoni te rrihni ingredientet. Ne kete moment grijme lekuren e nje portokalle.

 3. Dhe te nje limoni dhe ja shkrojme mases se pergatitur per torten.
  Me pas shtojme ne masen e pergatitur edhe 2 vazo me miell edhe nje me miell patatesh te situar.

 4. vazhdojme te perzjejme te gjithe perberesit. Ne kete pike rahim te bardhat e vezeve deri sa te perfitojme nje mase kompakte,
  Shtojme pak kripe

 5. Kur te jene kompakte, i bashkojme pak e nga pak tek masa tjeter qe kemi pergatitur, duke i perzjere me delikatese. Duhet te bejme kujdese te mos u bjere volumi te bardhave te vezes, duke i perzjere nga larte poshte duke bere kujdes qe mos te bjeri ne volum.

 6. Marrim nje tepsi torte dhe e veshim me leter furre. E hedhim masen e pergatitur ne tepsine me diameter 24 cm dhe e sheshojme.
  E pjekim ne 180 grade per 40 minuta.

 7. Nje here qe eshte pjekur , e heqim torten dhe e lem te ftohet ne nje rrjete.

 8. Kur torta te jete ftohur totalisht i shtojme sheqer pluhur. Kurse me ata me 'Llupsat' mund te shtojne krem pasticerie ose pana me limon.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top