KREPAFeatured

Super easy
Cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 15 Serving(s)

Krepa

 • 3 kokra Veze
 • 250 gr Miell
 • 0.5 liter Qumesht
 • 40 gr Gjalp
 • 1 pak Kripe

KREPA Directions

 1. Ne nje tas vendosim te gjithe ingredientet e siperpermendur dhe i rrahim, mund te perdorim edhe nje grirese qepesh per te bere nje mase sa me uniforme dhe pa kokra.
 2. Gjalpi duhet te jete ne temperaturen e ambientit ose i shkrire.
  Kur shikojme qe masa qe kemi pergatitur eshte uniforme dhe relativisht e trashe fillojme edhe pergatisim krepat.
  Vendosim per tu ngrohur tiganin e krepava, ne mungese te tij, cdo tigan jo ngjites eshte mese i pershtatshem.
 3. Ne varesi te madhesise se tigani do te hedhim edhe masen. Per nje tigan mesatar, nje garuzhde nga masa e pergatitur eshte mese normale.
 4. Tigani nuk eshte e nevojshme ta luejme me gjalp sepse ka vet brenda masa e pergatitur.
  Pasi kemi hedhur nje garuzhde ne tigan, sigurohemi qe ta hapim ne te gjithe siperfaqen e tiganit.
 5. E lem 1 minute dhe e kthejme duke e gatuar edhe nga ana tjeter. Keshtu vazhdojme edhe me te tjerat, duke patur kujdes se tigani do te jete i nxehte dhe do te gatuhen edhe me shpejt.
   
  Mbushja mund te jete nga me te ndryshmet, te kripura apo te embla
  Kete rradhe do te propozojme nje te kripur dhe nje te embel.

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top