Sallate e ftohtë me karkaleca e avokadoFeatured

Category: 
Super easy
Fairly cheap
Preparation time
Cooking time

Ingredients

For 2 Person(s)

Sallate e ftohte

 • 2 avokado
 • 300 gr karkaleca te qeruar
 • 300 gr domate qershi
 • 100 gr miser i zier
 • 0.5 qepe e kuqe
 • pak borzilok
 • pak majdanoz
 • pak kripe e piper
 • gjysme limoni (lengu)
 • 1 luge majoneze (me deshire)

Sallate e ftohtë me karkaleca e avokado Directions

 1. Në tigan ngrohim pak vaj ulliri. Hedhim karkalecat e qëruar dhe i skuqim për rreth 2 min në zjarr të fortë. Pasi të jenë kavërdisur lëmë të ftohen.
 2. Ndërkohe presim qepen në kubike shumë të vegjël, domatet, avokadot dhe erëzat e freskëta.
 3. I vendosim në një enë dhe i përziejmë të gjitha se bashku me misrin, lëngun e limonit dhe erëzat. Shtojmë sallatës karkalecat e ftohte dhe i përziejmë përsëri.
 4. E lemë për 10 minuta të pushojë dhe e shërbejmë sallatën e ftohtë nëpër pjata.
 5. Ju bëftë mire !

Be the first to post a review

You must be logged in to review

Top